Jedeme na výstavu, aneb výstava je věda

Každý chovatel dříve či později zatouží konfrontovat své chovatelské úspěchy s ostatními, proto se konají v mnoha ostatních zemích (a nyní i u nás) výstavy fretek se soutěžemi krásy, chovnosti, fretčí agility apod. Výstavy jsou na různé úrovni, oblastní, národní, klubové, mezinárodní, na různé úrovni jsou i rozhodčí, posuzující vystavené fretky.

Výběr výstavy

Správnou výstavu je potřeba si vybrat s dostatečným předstihem, termíny a místa konání najdeme na internetu na adresách jednotlivých chovatelských klubů. Je potřeba, aby nám výstava vyhovovala z hlediska místa konání - vzdálenosti a dostupnosti, ročního období, našeho vlastního pracovního vytížení a především z hlediska kondice a zdraví naší fretky.

Ke každé výstavě bývají s dostatečným předstihem vypsána dvě kola přihlášek – termíny jsou závazné a je nutné je dodržet. Uzávěrka bývá většinou měsíc před konáním výstavy, aby bylo možné připravit výstavní katalog, ve druhém kole bývá o něco dražší poplatek – zejména u zahraničních výstav je nutné s tím počítat.

Dále je nutné dobře se seznámit s propozicemi soutěže a vyplnit a odeslat přihlášku. Vyplnění přihlášky je nutné věnovat velkou pozornost – vyplnit vše přesně a čitelně ( pokud posíláme přihlášku klasickou poštou pak hůlkovým písmem), údaje z přihlášky jsou použity k zařazení fretky do příslušné kategorie či barevné mezikategorie a jsou použity ve výstavním katalogu.

Nezbytným krokem k účasti na výstavě je zaplacení výstavního poplatku. Organizátor výstavy potvrzuje přijetí přihlášky a zaplacení poplatků – termín, kdy zašle potvrzení najdete v propozicích výstavy - pokud doklad v termínu nedojde, je potřeba ověřit si u organizátora, zda nedošlo ke zrušení výstavy či vyloučení z účasti. Tento doklad je rovněž nutné vzít s sebou, slouží jako bezplatná vstupenka.

Jedním z dokladů nutný pro účast na výstavě je očkovací průkaz. Fretka musí mít platné očkování proti vzteklině a psince, vakcinace nesmí být starší jednoho roku. Nakonec, nejvýše 3 dny před výstavou musí ještě veterinář vystavit potvrzení, že je fretka klinicky zdravá.

Další případné doklady jsou nutné pro vystavování v zahraničí - o tom je nutné se v dostatečném předstihu informovat na veterinární správě. A samozřejmě vystavovatel musí mít platné i vlastní doklady!

Přivykání na cestování

Výstavy se konají ve větších či menších vzdálenostech od domova – cestu absolvujeme autem, ale také třeba letadlem, proto je přivykání na cestování důležitou předvýstavní přípravou. Pokud cestujeme jinak než autem, je potřeba si včas zajistit jízdenky či letenky a ověřit si podmínky, za jakých příslušné dopravní společnosti přepravují fretky! S dostatečným předstihem je nutné zajistit si i ubytování v místě konání výstavy.

Prohlídka

Úkony, které bude rozhodčí s naší fretkou na výstavě provádět, musí fretka bez problémů snášet od vlastního pána. Dobře socializovaná fretka by neměla mít s prohlídkou problémy. Kousavé fretky bývají všude ze soutěží vyloučeny bez nároků na vrácení výstavních poplatků! Při soutěžích je hodnoceno i chování a ovladatelnost fretky! Fretka má mít dobrou náladu, má být ostražitá, zvědavá, hravá, mazlivá a klidná, když ji vezme někdo do ruky. Obzvláště kastrované fretky by měly být ochotné ke kontaktu (standardy AFA).

Fretka v pohybu

Nedílnou součástí mnoha výstav je hodnocení fretky v pohybu – s chůzí na vodítku naštěstí nemívají naše fretky problémy. Agility je u fretky sázka do loterie – pokud nebude sama chtít, asi není vůbec nic, co by ji motivovalo k absolvování připravené dráhy – a už vůbec se nebude starat o čas.

Úprava fretky

I na úpravu srsti je třeba myslet s dostatečným předstihem. Fretku koupeme několik dnů před výstavou, používáme vždy kvalitní přípravky určené pro fretky. Před samotnou výstavou fretce jemně vykartáčujeme. NIKDY neužíváme žádné voňavky – ani speciální pro fretky. Včas fretce zkrátíme drápky. U veterináře necháme zkontrolovat chrup, případně dáme odstranit zubní kámen. Vyčistíme uši! Pro zlepšení imunitního stavu fretky a minimalizaci stresů dáváme preventivně Probican 1/4 otočky denně alespoň týden před a po výstavě.

Co s sebou pro fretku

Aby fretka zvládla výstavu co nejlépe, je nutné si připravit dopředu a v klidu všechny potřebné věci, mnohé rady nalezneme v propozicích soutěže. Počítejme s tím, že to bude dlouhý den!!! Co tedy bude nutné:

- Pevná přepravka s polštářkem. Doporučujeme do přepravky nedávat deky a pelíšky, do kterých se může fretka schovat, abychom usnadnili manipulaci při hodnocení a zvýšili bezpečnost fretky.

- Postroj a vodítko.

- Granulky, nějaký pamlsek, čistou vodu – vše ve vhodných nádobách.

- Kartáč na srst, čistý ručník.

- Výstavní mobilní klec (podle propozic organizátora), kterou vybavíme tak, aby se v ní fretka dobře cítila a aby ji mohli obdivovat návštěvníci výstavy i při odpočinku. Na klec můžeme pak i umístit vyhrané stužky a ocenění.

- Papírové ubrousky, zvlhčené kapesníčky, mikrotenové sáčky.

- Očkovací průkaz.

Co s sebou pro vystavovatele

Čekání na posouzení bude dlouhé nejen pro fretku, nekonečné se bude zdát i vystavovateli, zkušení vystavovatelé si vezmou občerstvení, něco na čtení, … Pokud se výstavy účastní i děti, je dobré připravit si nějakou zábavu, která nebude rušit ostatní, i pro ně. A ještě jedna důležitá otázka – co na sebe? Nejlépe pohodlné sportovní oblečení s kapsou pro pamlsky či hračku a kapesníčky. Pamatujte však, že na světových výstavách se vyžaduje společenské oblečení, dámy se však rozhodně vyvarují vysokých podpatků a doma nechají i klobouky. Barvy oblečení by neměly být příliš výrazné, vždy pamatujte, že při fotografování v průběhu soutěže i při fotografování vítězů musí fretka ve vašem náručí barevně vyniknout.

Co na závěr

Svoje tchoříky milujeme a milovat je budeme bez ohledu na to, kolik bodů jim přidělí nějaký rozhodčí, který je má v ruce pár minut a neví, kolik krásných chvil a lásky nám naši miláčci poskytli. Berme výstavy tedy s humorem, berme je jako možnost seznámit se s dalšími chovateli, najít nové přátele. Oceňme snahu organizátorů a nenechme si pokazit drobnými nedostatky či bodovým ohodnocením krásný den. Vítězi všech soutěží jsme my všichni, kteří jsme do svých životů nechali vstoupit fretku.